Czym charakteryzuje się styropian ekstrudowany?

Każdy dom potrzebuje warstwy ocieplenia, która pozwoli na dłużej utrzymać temperaturę w jego wnętrzu. Jednym z materiałów bardzo powszechnie stosowanych w tym celu jest styropian, czyli płyty uzyskiwanej ze spienionego polistyrenu. Na rynku dostępna jest również jego bardziej rozwinięta wersja, czyli styropian ekstrudowany. Czym różni się od zwykłego styropianu, a w czym jest do niego podobny? Jakie są jego właściwości?

ocieplanie-budynku

Czym jest styropian ekstrudowany?

Styropian ekstrudowany znany jest na rynku pod jeszcze dwiema nazwami – polistyren ekstrudowany XPS bądź styrodur. Podobnie jak zwykły styropian powstaje on ze spienionego polistyrenu, czyli polistyrenowych granulek zmieszanych z różnymi dodatkami, poprawiającymi ich właściwości, np. odporność na ogień bądź barwę. Następnie do polistyrenu wtłaczany jest gaz, który powoduje spienienie granulek. Ostatnim etapem jest formowanie surowca.

Końcowy produkt posiada gładką powierzchnię i strukturę składającą się z małych, zamkniętych komórek – wyjaśnia przedstawiciel firmy Styrmann. – Zwarta, pozbawiona osłabień między komórkami struktura powoduje, że materiał odznacza się większą wytrzymałością mechaniczną i twardością, lepszymi parametrami izolacyjnymi oraz mniejszą nasiąkliwością, niż w przypadku tradycyjnego styropianu.

Zastosowanie styropianu ekstrudowanego

Polistyren XPS to materiał znajdujący zastosowanie przede wszystkich w ocieplaniu budynków. Można go z powodzeniem używać jako termoizolacji:

  • Ścian i podłóg (również na gruncie)
  • Murów warstwowych
  • Ław fundamentowych, ścian piwnic od strony zewnętrznej
  • Ścianek działowych
  • Dachów stromych oraz dachów o odwróconym układzie warstw
  • Ciągów komunikacyjnych
  • Parkingów i parkingów dachowych

Walory użytkowe styropianu ekstrudowanego

Polistyren XPS stanowi niejako rozwiniętą formę zwykłego styropianu, posiada zatem lepsze walory użytkowe i mniej wad. Podobnie jak styropian jest materiałem bardzo lekkim, formowanym w duże płyty – dzięki temu jest łatwy w montażu na elementach konstrukcyjnych domu. Płyty polistyrenu XPS są cieńsze niż styropian, ale jednocześnie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i twardsze. Dodatkowo polistyren XPS jest mniej nasiąkliwy, przez co znajduje zastosowanie w izolowaniu elementów konstrukcyjnych mających styczność z wilgocią. Podobnie jak styropian jest materiałem samogasnącym, co oznacza, że nie podtrzymuje ognia, w kontakcie z nim węgli się i topi i gaśnie od razu po odjęciu źródła ognia, a także zapewnia raczej słabą izolację akustyczną.

śr. ocena 5 / głosów 5