Co to znaczy, że dom jest pasywny?

Każdy, kto szuka dla siebie idealnego projektu domu chce, aby spełniał on określone wymagania. Najczęściej przyszli właściciele chcą, aby ich dom był nie tylko ładny i funkcjonalny, ale także energooszczędny. Do tego typu domów śmiało można zaliczyć domy pasywne, które cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wyjaśniamy co oznacza, że dom jest pasywny.

dom-pasywny

Co to jest dom pasywny?

Domy pasywne zostały stworzone w myśl nowej idei, która pojawiła się w nowoczesnym budownictwie. Jej głównym założeniem jest oszczędzanie energii, dlatego kierując się nią przy projektowaniu domu, kładzie się ogromny nacisk na poprawę parametrów elementów oraz istniejących już systemów. Odchodzi się natomiast od wprowadzania dodatkowych rozwiązań.

Nazwa domu pasywnego odnosi się bezpośrednio do wykorzystywania przez niego energii, która pochodzi z promieniowania słonecznego, odbywającego się w pasywny sposób. Jak można się więc domyślić, charakterystyczną cechą tego typu domów jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię służącą do ogrzewania – tłumaczy ekspert z firmy ITS.

W domach pasywnych przeważnie rezygnuje się z tradycyjnego systemu grzewczego.  Zamiast niego stosuje się natomiast systemy, których zadaniem jest dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Tego typu domy można dogrzewać również przy pomocy promieniowania słonecznego, odzysku ciepła z wentylacji, a także poprzez zyski cieplne z wewnętrznych źródeł.

Co ważne, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej jakiś czas temu uruchomił specjalny program dopłat dla nowego budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego o niższym zapotrzebowaniu na energię. Warto więc zainteresować się tym tematem i czerpać korzyści, jakie daje mieszkańcom dom pasywny.

Co oznacza, że dom jest pasywny?

Aby dany dom można było nazwać pasywnym, musi on spełniać kilka wymogów, w tym:

  • wykazywać bardzo niski poziom zużycia wszystkich nośników energii (oleju opałowego, gazu, drewna i energii elektrycznej),
  • dawać możliwość dogrzewania pomieszczeń przy pomocy wentylacji,
  • zużywać niewielką ilość energii na ogrzewanie,
  • muszą być szczelne na przenikanie powietrza, aby nie dochodziło do niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz, ani zawilgocenia wentylacji.

Podczas budowy domu pasywnego bardzo istotna jest również jego lokalizacja. Aby mógł spełniać wszystkie swoje funkcje, powinien być usytuowany na niezacienionej działce. Najlepiej byłoby także, gdyby był zwrócony w kierunku południa i osłonięty od północy naturalnymi wzniesieniami lub drzewami.

śr. ocena 5 / głosów 5