Blacha trapezowa czy blachodachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?

Nie ma budynku bez dachu. Odpowiednio dobrany pod względem parametrów technicznych jest znakomitą ochroną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli dodamy do tego atrakcyjny wygląd, pokrycie dachowe może również przyciągać wzrok swoją estetyką. W naszym artykule poddaliśmy analizie dwa rodzaje pokrycia dachowego – blachę trapezową oraz blachodachówkę. Poniżej przedstawiamy jej wyniki.

blachodachowka

Czym charakteryzuje się blacha trapezowa?

Blachę trapezową można odróżnić od innych blach dzięki charakterystycznemu kształtowi – ich przekrój przypomina nieco falę, ale są to w rzeczywistości trapezy. Poza tym, blacha trapezowa posiada wysoką wytrzymałość na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że często jest wykorzystywana do budowy wielkopowierzchniowych dachów, czyli konstrukcji narażonych na duży ciężar spowodowany np. zalegającym śniegiem. Wykorzystanie blachy trapezowej w tego typu konstrukcjach jest także wynikiem jej dużej sztywności, wynikającej z ukształtowania.

Blacha trapezowa cechuje się w dodatku niewielką wagą, dzięki czemu jej montaż jest prosty i nie zajmuje zarówno dużo czasu, jak i wysokiego nakładu energii. Nie obciąża również przez to nadmiernie konstrukcji obiektu. Blacha tego typu produkowana jest ze stali, w której pod wpływem kontaktu z wilgocią, dochodzi do korodowania, czyli procesu utleniania się żelaza. Wytrzymałość metalu się osłabia, dlatego istotne jest, aby poddać blachę cynkowaniu, co sprawi, że zachowa one swoje właściwości i będzie wytrzymała przez wiele lat. Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że blacha trapezowa jest chętnie wykorzystywanym materiałem jako pokrycie dachowe obiektów przemysłowych i gospodarczych. Przyczynia się do tego również niski koszt jej przyszłej konserwacji.

Zalety blachodachówki

Blachodachówki są z kolei bardzo podobne do dachówek ceramicznych, aczkolwiek są od nich tańsze i lżejsze – 1 m2 waży od 2 do 6 kg. Ta druga cecha sprawia jednak, że warto rozważyć zakup blachodachówek z posypką bądź założenie izolacji cieplnej na poddaszu, aby wytłumić np. uderzenia kropel deszczu o pokrycie. Blachodachówki można kłaść na wszystkie rodzaje dachów stromych, ponieważ nie nasiąkają wodą, co sprawia, że nie stają się cięższe pod wpływem wilgoci.

Są one zabezpieczane powłoką z poliestru lub plastizolu, dzięki czemu są odporne na korozję i zarysowania. Są one również bardzo trwałe i w dodatku estetyczne – dzięki dużemu wyborowi kolorów można je łatwo dopasować do domów, które są w trakcie budowy lub remontu. Najczęściej wybierane są tradycyjne barwy, takie jak: odcienie rudości, antracyt, szarość, brąz, ciemna zieleń czy czerń.

Podsumowując, rodzaj pokrycia dachowego zależy od projektu obiektu, na którym ma się ono znaleźć. Znacznie łatwiej jest pokryć dach na etapie planowania niż zmieniać konstrukcję po kilku latach, co może być w niektórych sytuacjach niemożliwe do zrobienia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto udać się do specjalistów, pracujących np. w hurtowni materiałów budowlanych SIGMA, którzy z chęcią podpowiedzą, jaki rodzaj pokrycia dachowego będzie najodpowiedniejszy dla danej konstrukcji.

śr. ocena 5 / głosów 6