Sprzedaż mieszkania. Jak się przygotować?

Sprzedaż mieszkania, z uwagi na wartość nieruchomości, jest jedną z najdroższych transakcji jakie przyjdzie nam zawierać. Warto solidnie się do niej przygotować, żeby zminimalizować ryzyko trudności i pomyłek na kolejnych etapach procesu sprzedaży. Jakie dokumenty będą niezbędne i o co zadbać przed zbyciem nieruchomości?

Jakie dokumenty przygotować przed sprzedażą mieszkania?

Wśród dokumentów, które powinniśmy przygotować szykując się do sprzedaży mieszkania powinny się znajdować m.in. te, które poświadczają prawo własności sprzedającego:

  • odpis z księgi wieczystej lub kopia aktu notarialnego (podstawa nabycia nieruchomości) – odpis z księgi wieczystej uzyskamy w Sądzie Rejonowym lub w e-KW, jeżeli sąd właściwy dla lokalizacji danego mieszkania ją prowadzi;
  • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o byciu jej członkiem – w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do danego lokalu;

Dla potencjalnego kupującego ważne są również:

  • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami – można je uzyskać w spółdzielni lub we wspólnocie;
  • zaświadczenie o wymeldowaniu mieszkańców lokalu – będzie niezbędne w dniu podpisania aktu notarialnego.

Jeżeli sprzedawane mieszkanie odziedziczyliśmy, to przydatnym dokumentem będzie również zaświadczenie o zapłaceniu podatku od spadku, które wydaje Urząd Skarbowy.

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Często pierwszą rzeczą jaka przychodzi do głowy, gdy zaczynamy planowanie sprzedaży mieszkania jest remont generalny, którego przeprowadzenie znacznie zawyża nasze oczekiwania finansowe odnośnie ceny zbycia nieruchomości. Pamiętajmy, że w większości przypadków kupujący sam zamierza taki remont przeprowadzić – mówi specjalista z Wrona Rentals z Lublina.

Za to dobrym pomysłem jest odświeżenie wyglądu mieszkania poprzez pomalowanie ścian na jasny kolor i dokładne posprzątanie całości zanim zrobimy zdjęcia do ogłoszenia. Estetyczne, czyste wnętrza przyciągają uwagę potencjalnych kupców. Warto zadbać również o wygląd klatki schodowej, jeżeli jest to w zakresie naszych możliwości.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia wycena nieruchomości. Ustalając cenę powinno się wziąć pod uwagę cenę mieszkań o podobnym standardzie w okolicy naszego mieszkania. Jest to dobry punkt odniesienia, który zapobiegnie zawyżaniu ceny. Pamiętajmy, że jeżeli kupujący będzie potrzebował na zakup kredytu hipotecznego, to wartość mieszkania oceni wysłany przez bank rzeczoznawca. W przypadku zawyżonej ceny transakcja po prostu nie dojdzie do skutku. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska cena odstrasza kupujących.

śr. ocena 5 / głosów 5