Rodzaje elektryzatorów do ogrodzeń elektrycznych

Dla prawidłowego rozwoju zwierzęta potrzebują ruchu na świeżym powietrzu oraz naturalnego, „żywego” pokarmu. Dlatego bydło jest wyprowadzane na pastwiska, aby mogło się posilać trawą, korzystać z dobrodziejstw słońca i ruchu. Żeby zwierzęta nie uciekały, można je uwiązywać albo grodzić. Skuteczną metodą jest stosowanie elektryzatorów do ogrodzeń elektrycznych.

ogrodzenie-elektryczne

Czym są i do czego służą elektryzatory do ogrodzeń elektrycznych?

Elektryzatory do ogrodzeń elektrycznych stanowią element systemu zabezpieczającego wypasane zwierzęta przed ucieczką. Inna nazwa tego urządzenia to elektryczny pastuch. Określenie to doskonale oddaje cel stosowania tego typu rozwiązań.

Elektryzatory dostarczają zasilanie do ogrodzeń elektrycznych – mówi specjalista z firmy Borys. ‒ Dzięki temu zwierzęta nie muszą być wiązane, a jednocześnie nie jest potrzebny dozór. Wystarczy wyprowadzić zwierzęta i zostawić je na odgrodzonym terenie, gdzie mogą przebywać bez konieczności stałego doglądania. To podnosi komfort zarówno zwierząt, jak i osób zajmujących się nimi.

Działanie elektrycznego pastucha polega na zasilaniu ogrodzenia w prąd elektryczny. Razi on zwierzęta, które dotkną przewodu. Napięcie nie ma na celu wyrządzenia krzywdy zwierzęciu, lecz wywołanie dyskomfortu i powstrzymanie przed dalszym forsowaniem ogrodzenia. Rodzaje elektryzatorów prezentujemy poniżej.

Typy elektrycznych pastuchów

Elektryzatory do ogrodzeń elektrycznych występują w kilku typach. Różnią się one zastosowaniami, a także sposobem pozyskiwania prądu. Pod tym pierwszym względem elektryzatory dzielą się według zwierząt, dla których są przeznaczone, ponieważ każdy gatunek przejawia inną wrażliwość na prąd. Impuls elektryczny powinien być ściśle dostosowany do tego, jakie zwierzęta są strzeżone przy użyciu elektrycznego pastucha. Zbyt słaby nie będzie dostatecznym zabezpieczeniem.

Drugie kryterium podziału elektryzatorów dla bydła to źródło zasilania. Tu wyróżnia się elektryzatory sieciowe, bateryjne oraz uniwersalne. Te pierwsze podłącza się do sieci energetycznej, muszą więc pozostawać blisko budynków wyposażonych w zasilanie. Jeżeli zwierzęta są wypuszczane z dala od zabudowań, lepszym rozwiązaniem są elektryzatory bateryjne. Wśród nich znaleźć można także modele zasilane bateriami słonecznymi, które pozwalają na oszczędność energii i pieniędzy. Elektryzatory uniwersalne mogą natomiast korzystać z obu typów zasilania: zarówno sieciowego, jak i bateryjnego, dzięki czemu są dobrym wyborem niezależnie od tego, gdzie znajduje się pastwisko. Ten typ elektryzatora przełącza się automatycznie z zasilania sieciowego na akumulatorowe, gdy zabraknie prądu. Sprawdzi się więc tam, gdzie dostawy prądu są niestabilne.

śr. ocena 5 / głosów 6