Recykling i jego rola w ochronie środowiska

Każdemu z nas zależy na przyszłości Ziemi. Chcemy, abyśmy mogli na niej dożyć spokojnej starości i odejść ze świadomością, że istnieje bezpieczne miejsce dla przyszłych pokoleń. Jednak bez recyklingu nie ma to szans! Poznaj nie tak tajną broń w walce z tonami śmieci, którą ludzkość produkuje każdego dnia. Jak recykling chroni środowisko? Na czym polega? Co my możemy zrobić dla ekologii? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

recykling-ochrona-srodowiska

Na czym polega recykling?

Recykling, znany również pod nazwą odzysku, polega na dalszym przetworzeniu surowców wtórnych, takich jak papier, plastik, szkło, elektrośmieci i metale. Jednak to tylko jedno z obliczy tego procesu. Należy pamiętać, że recykling to także spalanie, w którego toku powstaje energia. Z kolei recykling organiczny polega na uzyskaniu materii organicznej bądź metanu.

Recykling opiera się na pracy ludzi, wydobywających ze sprzętu części i podzespoły, oraz odpowiedniego sprzętu. Weźmy pod lupę recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Maszyny do recyklingu elektroniki pracujące w technologii suchej pary pozwalają odzyskać aluminium, miedź i tworzywa sztuczne. Żeby uzyskać metale z kabli elektrycznych potrzebne będą separatory. Inne maszyny to młynki, które znajdują zastosowanie w recyklingu minerałów, metali, tworzyw sztucznych, substancji chemicznych, papieru, ale też żywności, drewna czy nawet łusek i kości.

Jak recykling wpływa na ochronę środowiska? 

Recykling jest ekologiczny z kilku powodów.

Po pierwsze dzięki odzyskowi mniej śmieci zalega na wysypiskach. A jeśli już tam trafiają, to tylko nieszkodliwe substancje lub zupełnie bezużyteczne elementy.

Po drugie dzięki recyklingowi w mniejszym stopniu eksploatowane są złoża naturalne. Przykładowo odzyskane metale szlachetne z jednego komputera mogą posłużyć do budowy kolejnego. I tak prawie że w nieskończoność. Można pokusić się o stwierdzenie, że recykling daje zużytemu sprzętowi, a konkretnie jego elementom, nowe życie. Także  recykling aluminium (kojarzące się z puszkami i folią) pozwala na oszczędzenie złóż boksytu, z którego rud pochodzi.

Po trzecie dzięki recyklingowi neutralizowane są niebezpieczne substancje, takie jak na przykład freon i kadm. Gdyby trafiły do ziemi lub wody, byłyby szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska.

Według szacunków aż 70% makulatury może być recyklingowane. Dzięki temu oszczędza się połacie lasów z ich ekosystemem, ale też wodę i inne substancje potrzebne do produkcji papieru.

O komentarz na temat roli recyklingu w ochronie środowiska poprosiliśmy eksperta z firmy Azotas z Sieradza:

Bycie ekologicznym wymaga coraz mniej wysiłku. Stary sprzęt można przekazać firmom recyklingowym – ich pracownicy zabiorą go bezpłatnie z domu. Inna metoda to oddanie do sklepu na przykład starego telewizora przy zakupie nowego. To prostsze niż nam się wydaje. Dzięki wzrastającej świadomości społeczeństwa widok starej pralki na śmietniku czy w lesie jest już coraz rzadszy.

śr. ocena 5 / głosów 5