Kryteria wyboru drzwi balkonowych

Kto z nas nie marzy o przestronnym tarasie albo chociaż niewielkim balkonie, na którym można wypić poranną kawę lub napawać się promieniami wiosennego słońca? Zarówno w dużych domach za miastem, jak i mieszkaniach w blokach, jest to niezwykle pożądana przestrzeń rekreacji. Oczywiście, wyjście na balkon wymaga stosowania odpowiednich zabezpieczeń, czyli drzwi balkonowych.

Zadania drzwi balkonowych

Drzwi balkonowe należą do najmniej typowych elementów stolarki otworowej. Z jednej strony, podobnie jak drzwi wejściowe, muszą zapewniać pomieszczeniom ochronę przed wpływem czynników atmosferycznych, z drugiej zaś, ze względu na usytuowanie w bryle budynku, nie wymagają tak zaawansowanych zabezpieczeń antywłamaniowych.

Co ważne, drzwi balkonowe stanowią istotny element dekoracyjny. Po pierwsze, sam ich wygląd zdobi i elewację budynku, i wnętrze pomieszczenia, z którego wychodzimy na balkon. Po drugie, dzięki charakterystycznym dla nich przeszkleniom, pozwalają maksymalnie doświetlić wnętrza. Pod wieloma względami przypominają więc bardziej typowe okna, niż standardowe drzwi płycinowe.

Jak wybrać odpowiednie drzwi balkonowe?

Podstawowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość przestrzeni w pomieszczeniu tuż przy wyjściu na balkon. Pamiętajmy, że standardowe, rozwierane drzwi balkonowe zawsze otwierają się do środka. Jeśli więc bezpośrednio za nimi jest  mało miejsca lub planujemy ustawić tam sprzęty pokaźnych rozmiarów, zwykłe rozwiązanie się nie sprawdzi.

Na szczęście producenci okien i drzwi zdają sobie  sprawę z potrzeb współczesnych klientów. W katalogach dobrych firm znajdziemy więc rozwiązania o nietypowej konstrukcji, np. drzwi balkonowe przesuwne. Nowoczesne modele posiadają bardzo duże przeszklenia i mogą być zbudowane z dwóch, a nawet czterech skrzydeł, w zależności od architektury budynku i wielkości wyjścia prowadzącego na taras.

Bardzo ciekawe rozwiązanie do takich zastosowań proponuje producent okien drewnianych Wiktorczyk. Przesuwne drzwi balkonowe w jego ofercie dają też możliwość uchylania w sposób analogiczny do działania znanego nam z okien. Możliwość wietrzenia pomieszczeń bez konieczności otwierania przejścia na balkon z pewnością docenią młodzi rodzice czy właściciele zwierząt domowych.

W aranżacji stylowych wnętrz, gdzie przejście na duży taras ma być możliwe najszersze, są drzwi balkonowe typu PATIO. Również w tym przypadku skrzydła przesuwają się po prowadnicach, jednak poszczególne elementy składają się na zasadzie harmonijki. Celem sięgnięcia po taki model jest więc nie tyle oszczędność miejsca, co zachwycający efekt wizualny oraz możliwość powiększenia powierzchni całego pomieszczenia.

W sytuacji, gdy decydujemy się na zwykłe drzwi otwierane do wewnątrz, warto zwrócić uwagę na modele na niskim progu. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia wychodzenie na balkon osobom o ograniczonej sprawności ruchowej czy wytaczanie na taras dziecięcego wózeczka.

śr. ocena 5 / głosów 4